Regulacja zawiasów w drzwiach

Łatwa regulacja śrub, wpustów i zawiasów w drzwiach wewnętrznych przyczynia się do idealnego ich dopasowania.

Dla stolarzy wykańczających precyzyjne dopasowanie nowych drzwi wewnętrznych to świetny wybór za grosze. Za niewielki wysiłek jest dużo gratyfikacji. Ostateczne dopasowanie polega głównie na regulacji zawiasów drzwi po zakończeniu pracy przez malarzy.

Najpierw sprawdzam, czy drzwi wewnętrzne kołyszą się prawidłowo na zawiasach. Jeśli skrzydło zawiasu przymocowane do drzwi nie zostanie całkowicie osadzone we wpuście z powodu farby, tynku, taśmy lub niewspółosiowości, zawiasy będą się zacinać. Może to spowodować skrzypienie lub odskoczenie drzwi z pozycji zamkniętej. Jeśli wpust w ościeżnicy jest ustawiony zbyt blisko ogranicznika, drzwi przylegają do ogranicznika. W takim przypadku prawdopodobnie zobaczysz charakterystyczne oznaki zdrapanej farby na drzwiach, gdzie się ociera.

Podczas regulacji zawiasów często muszę dopasować położenie otworów na śruby. Zamiast walczyć z dziurą w niewłaściwym miejscu, po prostu wbijam wtyczkę i wiercę otwór tam, gdzie chcę.

Po prawidłowym wychyleniu drzwi dostosowuję zawiasy tak, aby między drzwiami a ościeżnicą pozostawała stała szczelina. Dokonując korekt szczeliny lub jakichkolwiek regulacji drzwi, dokonuję stopniowych zmian. Często przechodzenie do przodu o małe stopnie jest łatwiejsze niż cofanie się o jakąkolwiek wartość.

 

Przymocuj drzwi do ramy

Zabezpiecz drzwi długą śrubą. Czasami drzwi odchylają się od obramowania po stronie zawiasów. Aby temu zapobiec, zamieniam krótką środkową śrubę górnego zawiasu na 3-calową. wkręt wkręcany w obramowanie. Zatopienie tej śruby często zmienia szczelinę u góry i po przeciwnej stronie drzwi.

Zawias może skrzypieć lub zakleszczyć

Dopasuj wpust, aby uzyskać dobre dopasowanie. Skrzydło zawiasów, które jest dumne z czoła ościeża, może uniemożliwić prawidłowe działanie drzwi. Odkręć śruby, aby odsłonić wpust. Jeśli skrzydło zawiasu i wpust nie były ustawione w jednej linii, tak że skrzydło zawiasu było całkowicie osadzone we wpuście podczas wkręcania śrub, na zawiasie pojawi się ślad ściśnięcia. Z nożem ostrożnie wyciąć wzdłuż tej linii, aby rozwinąć wpuszczany. Użyj ostrego dłuta, aby usunąć odpady drewniane i usuń wszelką farbę, taśmę lub resztki drewna, które mogą uniemożliwić całkowite osadzenie zawiasu we wpuście; następnie ponownie zamocuj zawias.

Ustaw otwory na śruby prawidłowo

Centrowanie wiertła w otworze pod zawias bez wiertła samocentrującego nie jest niemożliwe – ale nie jest to łatwe, a nawet mały błąd spowoduje przesunięcie zawiasu na miejsce lub utrudni całkowite osadzenie łba śruby. Bity samocentrujące eliminują ten problem. Trzon wiertła jest osadzony w wiertarce. Końcówka tnąca wiertła jest zamknięta w tulei ze ściętą końcówką, która centruje ją w otworze zawiasu. Gdy wiertło jest dociskane do drewna, sprężynowa tuleja cofa się, umożliwiając wiercenie otworu dokładnie tam, gdzie powinien. Bity samocentrujące są dostępne w rozmiarach pasujących do szafek i pełnowymiarowych zawiasów drzwi.

Wyreguluj szczelinę, wyginając zawiasy

Otwórz szczelinę po stronie zawiasów, rozsuwając zawiasy. Widziałem podkładki regulacyjne za skrzydłem zawiasu do regulacji szczeliny, ale zginanie zawiasu zajmuje mniej czasu. Mogę zwiększać lukę małymi krokami. Pamiętaj, że regulacja szczeliny z jednej strony wpływa również na szczelinę z drugiej strony. Umieść koniec zestawu gwoździ między skrzydełkami zawiasu, naprzeciwko oczka sworznia lub przegubu zawiasu. Kiedy drzwi zostaną pociągnięte do pozycji zamkniętej, zestaw gwoździ rozsuwa skrzydła i poszerza szczelinę. Ta technika wywiera duży nacisk na zawias, więc idź powoli, aby uniknąć uszkodzenia zawiasu lub nadmiernego wygięcia.

Aby wyregulować położenie otworów na śruby , wycinam zatyczki z topoli. Topola jest powszechnym drewnem liściastym, z którego wykonuje się wykończenia do malowania, które zapewniają dobre ugryzienie nici. Za pomocą kilku uderzeń młotkiem dopasuj rozmiar wtyczki, aby dobrze przylegał. Nie przeciążaj wtyczki, bo możesz złamać drzwi.

Przycinaj wtyczki równo z dłutem. Nie ma potrzeby stosowania kleju. Tarcie utrzymuje kołki na miejscu, gdy wiercę nowe otwory na śruby we właściwych miejscach.